4 vertybės, kurias galima įskiepyti tik šeimoje

Šeima yra esminis faktorius mūsų visų, kaip asmenybių, formavimuisi. Kaip sakoma: „Viskas prasideda vaikystėje“. Būtent šeima padeda pamatines vertybes, kurios ir numato mūsų identiškumą ir ryšį su pasauliu ateityje.

1. Meilė gyvenimui – visam laikui
Kiekviename mūsų yra dvi tendencijos. Viena – gyvenimui, kita – mirčiai. Gyvenimas ir mirtis – tai ne tik biologinės būsenos. Gyvenimas susijęs su judėjimu, pokyčiais ir augimu. O mirtis reiškia priešingybę: pasyvumo, stagnacijos ir užsistovėjimo būsenas.

Būtent ankstyvoje vaikystėje užmezgamos mūsų minčių ir veiksmų kryptys. Klausimas yra tame, kokią tendenciją mes rinksimės, kaip „skrisime“ šiame gyvenime. Jei jums pasisekė turėti šeimą, kurioje vyrauja gyvenimo tendencija, tai didelė tikimybė, kad tapsite tokie pat. Ir tai visai nesusiję su tuo, ką jums sakys ar kaip mokys. Tai perduodama meilės lygmenyje. Taip jūs visada rinksitės gyvenimą ir viską, kas susiję su juo: svajoti, siekti, džiaugtis, mėgautis.

2. Pagarba
Kai mes kalbame apie autoritetą, tai neturime omenyje kažkokių griežtų komandų ar įsakymų, kuriuos reikia nedelsiant įvykdyti. Kalba apie tikrus autoritetus: žmones ar įstaigas, kurie yra įstatymiškos ir racionalios valdžios šaltiniai. Tai yra apie tuos, kuriuos iš tiesų reikia gerbti. Be to, ši pagarba visiškai nereiškia aklo paklusnumo. Tai visai kas kita: žmogaus ar įstaigos aukštesnio hierarchinio statuso pripažinimas dėl tam tikrų aplinkybių (amžius, patirtis, žinios ir t.t.).

Pagarba autoritetams yra viena vertybių, kurios įsisavinamos šeimoje. Būtent tokį požiūrio į autoritetus modelį gali perduoti tėvai.

3. Emocijų savikontrolė
Tėvai yra mokytojai, kurie dirba visą parą, net jei jų nėra šalia. Jų pavyzdys – tai ne šiaip žodžiai ar komandos. Vaikai pagrinde perima elgesį, kurį mato aplink save, ir mėgdžioja jį. Tėvai savo veiksmų ir poelgių pagalba lyg sako, kad tai – teisingai, o šitai – atvirkščiai. Jie moko, kaip elgtis įvairiose situacijose ir daro tai išskirtinai savo pavyzdžiu.

4. Brolybė
Brolybė, be to, kad yra labai svarbi vertybė, taip pat yra sąveikos ir santykio su pasauliu būdas. Pagrinde kalbame apie vidinę harmoniją ir meilę sau. Juk be meilės ir pagarbos sau neįmanoma vertinti kitų.
Būtent brolybės jausmas padeda gyventi šiame pasaulyje. Mylėti pasaulio žmones ir save jame.

Šeima vaikui – tai pirmoji visuomenės ląstelė, kurioje jis pažįsta žmogiškųjų santykių pagrindus. Būtent šeimoje žmonės sužino, kokios turi būti pareigos ir teisės, kad jie turi mokėti užjausti ir pergyventi, padėti ir palaikyti.
Todėl jei šeimoje karaliauja pagarba, draugystė ir brolybė, tai vaikas greičiausiai įsisavins šias vertybes visam gyvenimui.

You cannot copy content of this page