Jokio vandens taškymo, purslų ir riksmų. 5 tikri skęstančio žmogaus požymiai. Ir kaip greitai sureaguoti bei jam padėti
Instinktyvi skęstančiojo reakcija atrodo visai ne taip, kaip galvoja daugelis mūsų. Jokio vandens taškymo, purslų ir riksmų. Kad geriau įsivaizduotumėte, kaip tyliai ir neišvaizdžiai šis procesas atrodo nuo kranto, pagalvokite štai apie ką.
Iš dešimties skendusių vaikų vienas skendo tėvų, nesuprantančių kas vyksta, akyse. Ir greitas adekvatus veiksmo pavojingumo vertinimas padės laiku susiorientuoti ir spėti suteikti pagalbą.
Kaip iš tiesų pradeda skęsti žmogus:
Su retomis išimtimis skęstantys žmonės fiziologiškai nesugeba pakviesti pagalbos, kadangi kvėpavimo procesas – pagrindinė kvėpavimo sistemos funkcija, o kalba – papildoma. Kad kalbėtum, o tuo labiau šauktum, reikia turėti galimybę kvėpuoti.
Laiko, kai skęstančio žmogaus burna randasi virš vandens, nepakanka, kad iškvėptų, įkvėptų ir pašauktų pagalbos.
Skęstantys žmonės negali mojuoti rankomis, kaip tai rodo filmuose. Instinktai verčia juos ištiesti rankas į šonus, kad atsispirtų nuo vandens ir keltų kūną į viršų.
Skęstantis žmogus fiziologiškai nesugeba nustoti atlikti instinktyvių judesių ir pradėti daryti sąmoningus: mojuoti rankomis, judėti link gelbėtojo ar griebtis už gelbėjimo įrangos.
Kol vyksta instinktyvi skęstančiojo reakcija, žmogaus kūnas išlieka vertikalioje padėtyje, be menkiausių judėjimo palaikymo kojomis požymių – kaip plūdė. Jei jo neišgelbės, skęstantysis gali išsilaikyti vandenyje nuo 20 iki 60 sekundžių iki visiško panirimo.
Tai nereiškia, kad žmonėms, vandenyje šaukiantiems pagalbos, jos nereikia – jie panikoje ir jiems tikrai reikalinga pagalba. Panika, kuri ne visada būna prieš instinktyvią skęstančiojo reakciją, trunka nelabai ilgai. Užtai žmonės šioje būsenoje dar gali padėti gelbėtojui ir, pavyzdžiui, griebtis už gelbėjimo rato.
Atkreipkite dėmesį į kitus požymius, kad žmogus skęsta:
– Jis laiko galvą žemai vandenyje, burna vandens lygyje.
– Lenkia galvą atgal, išsižioja.
– Laikosi vandenyje vertikalioje padėtyje, nesikepurnėdamas kojomis.
– Kvėpuoja labai dažnai ir paviršutiniškai arba burna gaudo orą.
– Bando plaukti, tačiau nejuda iš vietos.
– Bando apsiversti ant nugaros.
– Bando išlipti iš vandens į viršų kaip virvinėmis kopėčiomis.
– Akys stiklinės ir tuščios, nesifokusuoja.
Kaip nustatyti, ar viskas tvarkoje? Užduokite paprastą klausimą: „Jums viskas gerai?“ Jei žmogus jums nors kažką atsakė, tuomet galimai jam niekas negresia. Jei vietoje atsakymo į savo klausimą jūs pamatysite tuščią žvilgsnį, jūs turite vos pusę minutės, kad ištrauktumėte auką iš vandens.
Ir, tėveliai, atminkite! Vaikai, žaisdami vandenyje, triukšmauja. Jei jei nustojo triukšmauti, ištraukite juos iš vandens ir sužinokite kame reikalas.