Mano vyras dingo prieš 40 metų — kai jį vėl pamačiau, jis su ašaromis pasakė: „Tu neįsivaizduoji, kas man nutiko!“
Kai mano vyras išėjo nusipirkti pieno ir negrįžo, iš pradžių galvojau, kad atsitiko kažkas įprasto: pamiršo, užsuko pas draugus, užtruko pakeliui. Praėjo kelios valandos, paskui dienos, savaitės… Mėnesiai keitėsi metais, o nuo jo nebuvo jokių žinių. Policija skėsčiojo rankomis, draugai ramino, bet pamažu visi susitaikė su mintimi, kad jis dingo amžiams.
Stengiausi toliau gyventi. Dirbau, auginau vaikus, juokiausi ir verkiau, bet širdyje visada liko tuštuma. Klausimas „Kodėl?“ persekiojo mane net sapnuose. Metams bėgant priėmiau netektį ir net nustojau laukti, bet giliai širdyje gyvenau su viltimi: o gal?..
Ir štai kartą, tarp krūvos įprastų sąskaitų ir reklaminių lankstinukų, radau laišką be grąžinamojo adreso. Viduje buvo trumpas tekstas: „Ateik į stotį vidurnaktį. Turi sužinoti tiesą.“ Rankos sudrebėjo, širdis sustingo. Skaičiau laiškelį vėl ir vėl, netikėdama savo akimis.
Tą naktį stotyje buvo pilna žmonių, traukiniai atvykdavo ir išvykdavo, o aš stovėjau tarp minios, jausdamasi tarsi pigios detektyvinės istorijos herojė. Jau buvau įsitikinusi, kad tai kieno nors žiaurus pokštas, kai staiga pamačiau jį. Amžius nepagailėjo jo veido, plaukai pabalę, rankos dreba, bet tai buvo jis, mano vyras, kurio nemačiau keturiasdešimt metų.
Jis pažiūrėjo į mane skausmo pilnomis akimis ir pašnibždomis tarė: „Tu neįsivaizduoji, kas man nutiko!“
Mes atsisėdome ant suolelio ir jis pradėjo pasakoti. Jo istorija skambėjo taip neįtikėtinai, kad kelis kartus pertraukdavau jį, klausdama: „Ar tu rimtai?“ Pasirodo, tą dieną, kai išėjo nusipirkti pieno, jis atsitiktinai tapo nusikaltimo liudininku. Nusikaltėliai pagrobė jį, grasinant susidorojimu, ir daugelį metų vertė dirbti jiems. Persikraustymai, vardų keitimas, baimė, kad jie suras mane ir vaikus, — visus šiuos metus jis gyveno nuolatiniame siaube.
Bet kaip jam pavyko sugrįžti? Neseniai mirė vienas iš tų, kurie laikė jį baimėje. O kitas — prisipažino valdžiai. Dabar jis laisvas, bet gyvenimas, kaip jis sako, jau ne tas pats. „Aš taip bijojau dėl jūsų… bet nė dienos nepraėjo be minčių apie tave,“ — jo akys prisipildė ašarų.
Žiūrėjau į jį ir suvokiau, kad prieš mane stovi žmogus, kurį kadaise mylėjau, bet kuris tapo svetimas. Viduje virė emocijų audra: palengvėjimas, pyktis, ilgesys tų metų, kuriuos praradome. Kaip gyventi toliau? Ar galėsiu atleisti? Ar noriu?
Tarsi jausdamas mano mintis, jis suspaudė mano rankas: „Aš nesitikiu, kad tu mane priimsi iš karto, bet man reikėjo papasakoti tau tiesą.“
Mes sėdėjome stotyje iki ryto, kalbėdamiesi apie viską: apie mūsų vaikus, kurie užaugo be jo, apie gyvenimą, kurį teko kurti iš naujo, ir apie ateitį, kurioje jam tik teks surasti savo vietą.
Kai jis išėjo, palikęs mane auštant su dar daugiau klausimų nei atsakymų, supratau vieną dalyką — praeitis visada mus pasiveja, net po keturiasdešimties metų. Ir dabar man reikėjo nuspręsti, ar galėsiu jį vėl priimti į savo gyvenimą, ar durys jau visam laikui uždarytos.