7 neįprasti daugiamečiai, kuriuos verta pasisodinti sode

Pajūrinė gvaizdė
Neaukšti pajūrinės gvaizdės krūmeliai panašūs į ryškius debesis ar nedideles minkštas pagalvėles, išmėtytas po sodą. Jos pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „gyvenanti prie jūros“, kadangi gamtoje gvaizdė auga pakrantėse, upių slėniuose ir pajūrio kopose.

Gvaizdės žydėjimas prasideda gegužę-birželį ir esant palankioms sąlygoms tęsiasi iki rugsėjo.

Italinis aronas
Šis pavėsį mėgstantis nereiklus augalas dekoratyvus visą sezoną. Nuo likusių jūsų sodo gyventojų aronas skiriasi tuo, kad „auga atvirkščiai“.

Jo dailūs strėlės formos lapai su šviesiomis gyslelėmis ima dygti rugsėjį, kai dauguma sodo kultūrų jau ima ruoštis ramybės periodui.

Irisas

Irisas mėgsta augti gerai apšviestuose plotuose su lengvu maistingu gruntu, kantrus trumpalaikei sausrai ir visiškai nebijo šalčių.

Krokosmija (montbretė)
Krokosmija – grakštus irisinių šeimos augalas.

Montbretę sodinti rekomenduojama saulėtose, apsaugotose nuo skersvėjų sodo vietose į nuo rudens paruoštą maistingą dirvą.

Eleboras
Lietuvoje eleborai nuo seno vadinami čėrais. Anglai juos vadina Kalėdų rožėmis.

Esmė tame, kad jis žydi žiemos pabaigoje, kai visi daugiamečiai dar miega kietu miegu, o jo tvirti tamsiai žali kirstos formos lapeliai sugeba išlikti po sniegu.

Jurginas
Šiuolaikiniai selekcininkai išvedė gausybę naujų originalių veislių su įvairiausių dydžių ir atspalvių žiedais. Yra aukštaūgiai ir nykštukiniai jurginai, bortelio formos ir kerpami, rūšys su frotiniais, aksominiais, anemonės tipo žiedais, o taip pat kuto, apskritimo, kaktuso žiedo formos.

Svogūnėliai sodinami atvirame grunte visiškai pasibaigus šalnoms (vidurio juostoje – birželio pradžia), maždaug 15-20 cm gylyje, paskui reguliariai laistomi ir periodiškai purenama dirva po krūmais.

Stambiažiedis plačiavarpis
Plačiavarpis geras savo nereikliu būdu ir ilgu žydėjimo periodu, kuris trunka nuo vasaros vidurio iki rudens vidurio.

Dauginasi sėklomis arba šakniastiebio daliniu, reikalauja persodinimo į naują vietą kartą per 6-7 m. Mėgsta purią, orui pralaidžią dirvą ir ryškiai apšviestus sodo plotus.

You cannot copy content of this page