Stebuklingas angliškas kalėdinis keksas su džiovintais vaisiais ir riešutais!

Ingredientų sąrašas:
– 350 g minkšto sviesto
– 350 g cukraus (geriau cukranendrių)
– 450 g aukščiausios rūšies miltų
– 100 g migdolų miltų (bet kokių riešutų miltų)
– 5-6 kiaušiniai
– 3 valgomieji šaukštai medaus/klevų sirupo
– 1 valgomasis šaukštas vanilės ekstrakto (2 valgomieji šaukštai)
– 10 g kepimo miltelių
– ½ arbatinio šaukštelio druskos

Prieskoniai:
– 2 arbatiniai šaukšteliai cinamono
– 1-1,5 arbatinio šaukštelio džiovinto malto imbiero
– 1-1,5 arbatinio šaukštelio kalėdinių prieskonių mišinio
– 0,3-0,5 l romo/konjako/brendžio/kalvadoso/sulčių

Džiovinti vaisiai:
– 800 g cukatų pagal jūsų skonį (vyšnių, melionų, mangų, ananasų, kriaušių, citrusų cukatų)
– 200 g baltųjų razinų su rūgštele
– 200 g juodųjų razinų

Riešutai:
– 200 g lazdynų
– 100 g migdolų

Glazūra:
– 100 g cukraus pudros
– ½ citrinos sulčių

Keksų formos: 2 vnt stačiakampės 30x11x7 cm;

apvali – apačia – 11 cm diametro, viršus – 14 cm, aukštis – 8 cm;

Kepimas: 2 val. 140-150 laipsnių temperatūroje; režimas – kaitinimas iš viršaus ir apačios be konvekcijos.

Receptas žingsnis po žingsnio:
Pradžiai būtina pasiruošti cukatas ir džiovintus vaisius.

Tai gali būti džiovintos vyšnios, spanguolės, melionai, mangai, kriaušės, ananasai, citrusų cukatos ir t.t. Dedame visas cukatas į stiklinę tarą su dangčiu.

Aš dar imu po 200 g šviesių ir juodų razinų, kurias reikia gerai nuplauti ir išdžiovinti – jas irgi dedame prie cukatų.
Bendrai gaunasi 1,2 kg skanaus, gražaus, įvairiaspalvio vaisių mišinio. Visą šį grožį reikia užpilti aromatingu alkoholiu – tai gali būti romas, konjakas, viskis, kalvadosas, tačiau jokiu būdu ne degtinė – priklausomai nuo to, kokio sausumo cukatos, jums prireiks 300-500 ml.

Viską gerai permaišome, uždengiame indą dangčiu ir laikome nuo 1 iki 5 dienų tamsioje vėsioje vietoje, periodiškai pamaišydami ar supurtydami. Per tą laiką džiovinti vaisiai pilnai sugeria aromatingą alkoholį – jis šiame recepte atlieka didžiulį vaidmenį.

Be to, mums prireiks 300-400 g riešutų – aš ėmiau lazdynų ir migdolų. Lazdynų riešutus padžiovinau orkaitėje 10 minučių, leidau truputį ataušti ir, pertrindama tarp delnų, pašalinau odelę. Migdolus reikia užpilti verdančiu vandeniu 10 minučių, po to odelė lengvai nusiima, o paskui, kaip ir lazdynų riešutus, padžiovinti orkaitėje iki vos auksinės spalvos.

Riešutus galima palikti nesmulkintus arba labai stambiai sukapoti peiliu – gražiai atrodo, kai kekse matosi stambūs riešutų fragmentai.

Visi produktai keksui turi būti kambario temperatūros – iš vakaro išimkite juos iš šaldytuvo ir galima imtis tešlos ruošimo.
350 g minkšto sviesto suplakame iki baltumo ir dalimis suberiame 350 g cukraus, pageidautina cukranendrių – jis turi malonų karamelinį aromatą, jei tokio nėra, naudokite paprastą cukrų.

Ten pat dedame 3 valgomuosius šaukštus medaus ar sirupo, supilame 1 valgomąjį šaukštą vanilės ekstrakto arba 2 pakuotes vanilinio cukraus ir viską gerai suplakame.

Nenustodami plakti, po vieną įmušame 5-6 kiaušinius – aš ėmiau 6, nes nelabai dideli. Periodiškai nuvalome dubens sieneles, kad produktai susimaišytų tolygiau. Turi gautis šviesi, lengva, orinė masė.

Atskirai ruošiame sausą mišinį – 450 sijotų miltų, 100 g migdolų miltų (jei tokių nėra, blenderyje susmulkinkite 100 g bet kokių riešutų), ten pat beriame 10 g kepimo miltelių, ½ arbatinio šaukštelio druskos ir, žinoma, prieskonius.

Iš prieskonių aš naudoju 2 arbatinius šaukštelius su kaupu cinamono, 1 pilną arbatinį šaukštelį džiovinto imbiero ir pilną su kaupu arbatinį šaukštelį kalėdinio prieskonių mišinio. Sausus ingredientus sumaišome ir per 3 kartus suberiame į kiaušinių bei sviesto mišinį.

Sausą mišinį įmaišyti galima silikoninės mentelės pagalba arba mikseriu mažiausiomis apsukomis.

Kai tik tešla paruošta, dedame į ją aromatingą vaisių mišinį ir riešutus. Labai atsargiai įmaišome juos į tešlą. Gaunasi tiršta lipni tešla – šaukštas joje turi stovėti vertikaliai.

Keksų kepimui galima naudoti įvairias formas – dideles ir mažas, apvalias ar stačiakampes, išardomas ar figūrines.

Jas būtinai reikia sutepti sviestu ir apiberti miltais, jei yra galimybė – naudoti kepimo popierių, kitaip keksas gali prilipti.

Dedame tešlą į formas, užpildydami jas 2/3 ar ¾ pagal aukštį. Tešlą dedame dalimis ir truputį paspaudžiame, kad nebūtų tuščių vietų.

Tokiu būdu paruoštas formas pašauname į iš anksto įkaitintą orkaitę ir kepame viduriniame lygyje ne aukštesnėje nei 140-150 laipsnių temperatūroje 2 valandas viršutinio ir apatinio kaitinimo režime be konvekcijos. Kepimo laikas tiesiogiai priklauso nuo jūsų orkaitės ypatybių ir formų dydžio – maži porcijiniai keksai iškepa per 40-60 min, o dideli – 2-2,5 val.

Keksų gatavumą būtinai tikriname iešmeliu – jis turi būti sausas ir be tešlos likučių. Išimame keksus iš orkaitės ir paliekame ataušti formose 1,5-2 val. Paskui ištraukiame juos iš formų, nuimame kepimo popierių ir paliekame pilnai ataušti.

Pilnai ataušusius keksus subadome mediniu iešmeliu ir papildomai suvilgome romu ar romo ir apelsinų sulčių mišiniu – tam išeis dar apie 100 ml.

Vėliau apvyniojame keksus kepimo popieriumi, o iš viršaus – folija. Padedame šį prabangų desertą į tamsią vėsią vietą ir laikome iki pat Kalėdų.

Papildomai, esant pageidavimui, kartą per savaitę juos galima suvilgyti romu. Prieš pat Kalėdas belieka tik papuošti keksus savo nuožiūra.
Juos galima pabarstyti cukraus pudra, padengti lydytu baltu šokoladu, dėti baltymų ar cukraus glazūrą ir, žinoma, papuošti uogomis, cukatomis ar džiovintais vaisiais.

Daugelį gali sugluminti recepte esantis toks alkoholio kiekis, tačiau drįstu jus užtikrinti, kad per fermentacijos ar brandinimo mėnesį jo neliks nė pėdsako, tik taurus skonis ir nepakartojamas aromatas! Kuo ilgiau stovi keksas, tuo skanesnis ir aromatingesnis jis tampa – drėgnas, saldus ir gana sotus – nepavyks jo daug suvalgyti.

Draugai, aš 100% įsitikinusi, kad jums būtinai viskas pavyks ir jūsų meilė šiam aromatingam kepiniui bus ilga ir abipusė! Linkiu jums šviesių Kalėdų ir sėkmės gaminant!

You cannot copy content of this page