Karti tiesa: kodėl apkarsta agurkai ir kaip atsikratyti šio nemalonaus prieskonio

Agurkas – daržovė, auginama beveik kiekviename darže, o viskas todėl, kad „savi skanesni už parduotuvinius“. Ir teisybė, jaunas agurkas „tik iš lysvės“ sultingas, traškus, saldokas! Tačiau kartais šį saldumą gali užgožti bjaurus kartumas…

Kodėl agurkai apkarsta
Kartumas – tai apsauginis daržovės mechanizmas. Jei augalas patiria stresą, jo lapuose ima sintetintis cheminis junginys kukurbitacinas, be to, labai dideliais kiekiais. Paprastai kartų skonį sukelia kokia nors klimato ar dirvos būklė.

Pavyzdžiui, karštu sausu oru agurkams (kuriuos, kaip žinia, 98% sudaro vanduo), nepakanka drėgmės, todėl augalas patiria stresą, daržovės odelė tampa kieta ir neelastinga. Taipogi augalui gali kelti stresą įvairūs parazitai ir kenksmingi vabzdžiai, pageidaujantys paskanauti lapų arba vaisių, tada vėlgi išsiskiria didelis kukurbitacino kiekis, kad atbaidytų kenkėjus.

Įdomu, kad kukurbitacino augalo lapuose ir stiebuose yra visada, tiesiog nedideliais kiekiais, bet kadangi šios dalys netinkamos vartojimui, mes to nė nenutuokiame.

Kad apsaugotume agurkus, kurie auga atvirame grunte, būtina stebėti dirvos drėgnumą, kenkėjus, apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir laistyti tik šiltu vandeniu ir šiltame ore.

Kodėl apkarsta agurkai, išauginti šiltnamyje

Dėl aplinkos faktorių jau viskas aišku, bet kas gali kelti stresą agurkams, išaugintiems specialiai pritaikytoje patalpoje?

Tam yra kelios priežastys:

* Nepakankamas laistymas. Agurkams reikia didelio drėgmės kiekio, todėl nepamirškite tikrinti dirvos drėgnumo kasdien.

* Šviesos trūkumas. Jei lauke ilgą laiką yra darganotas oras ir daržovės negauna pakankamai saulės šviesos, verta susimąstyti apie dirbtinį apšvietimą, kad sukurtumėte augalams maksimaliai komfortiškas sąlygas.

* Azoto deficitas. Apžiūrėkite savo augalus: jei jų stiebai ima silpti, o lapai gelsti ir raukšlėtis, reiškia, jiems neužtenka azoto. Tokiu atveju daržovėms reikės trąšų.

* Trąšų perteklius. Naudokite trąšas tik esant būtinybei, tačiau nepadauginkite, čia reikia saiko.
Sausas oras. Agurkams svarbus drėgnas klimatas. Kad tai pasiektumėte, būtina reguliariai laistyti augalus arba įrengti laistymo sistemą visoms šiltnamio kultūroms.

* Staigūs temperatūros svyravimai. Nepamirškite nakčiai uždaryti šiltnamio durų, kad į jį nepatektų šaltas oras iš lauko.

Su nepalankiomis sąlygomis agurkams išsiaiškinome, dabar jūsų užduotis – užtikrinti jiems maksimalų komfortą ir laukti, kol jie išeis iš streso būsenos ir vėl pradžiugins jus saldžiais sultingais vaisiais!

Ką daryti su karčiais agurkais

Pirma, ką norisi padaryti, tai išnešti šiuos agurkus į komposto duobę arba išmesti į šiukšlių kibirą. Tačiau neskubėkite skirtis su vaisiais, egzistuoja paprasti būdai, kaip pašalinti kartumą iš jau nuskintų agurkų:

Nulupkite žievelę – geriau nupjaukite storesnį sluoksnį, kad jums liktų tik minkštimas. Salotoms pjaustytas agurkų minkštimas puikiai tiks!

Jei nulupus žievelę agurkai vis dar kartūs, užmerkite juos šiltame vandenyje, berkite į jį valgomąjį šaukštą cukraus ir žolelių pagal skonį. Palaukite pusvalandį. Tai paslėps kartumą ir suteiks malonų žolelių aromatą.

Perpjaukite agurką per pusę, ant abiejų puselių minkštimo užbarstykite druskos. Palaukite pusę minutės, paskui gerai patrinkite abi agurko dalis viena į kitą, kad susidarytų putos. Po to nuplaukite agurkus – kartumas turi išnykti.

Paskutinis būdas – ilgiausias. Reikia užmerkti agurkus šiltame vandenyje 10 val. Per tą laiką kukurbitacinas suirs ir kartumas dings.

You cannot copy content of this page