Ruošiuosi į mišką grybauti ir noriu pasidalinti su jumis grybų sūdymo receptu!
Saugumo dėlei noriu priminti pirmą grybautojo taisyklę: „neįsitikinęs – neimk“.
Aš sūdau grybus „šaltuoju būdu“, taip jie gaunasi sultingi, traškūs ir ilgiau laikosi.
Sūdymui aš imu piengrybius (baltus, geltonus ir juodus), rausvus ir baltus paberžius, grūzdus, žaliuokes, jei jau visai nieko miške nėra. Juodasis grūzdas, tarp kitko, sūdant įgauna gražų vyšninį atspalvį.
Galima sūdyti ir ūmėdes, o sūdant rudmėses geriau nedėti žolelių ir prieskonių, kad išsaugotumėt natūralų jų skonį ir stulbinantį aromatą.
Sūdymui prireiks: stambios druskos, krienų lapų, juodųjų serbentų lapų, krapų skėtukų ir česnakų. Taip pat deda mėtos, ąžuolo ir vyšnios lapų, pipirų žirnelių, lauro lapų.
Iš pradžių grybus reikia išvalyti nuo lapų ir samanų, kojeles nupjauti nuo kepurėlių, dideles kepurėles perpjauti per pusę, o labai dideles – ketvirtadaliais, tuo pačiu patikrinti, ar nėra ėdrių gyventojų, sūdyti kirminai grybuose nekelia apetito.
Dėti į plastikinę tarą ir užpilti švariu šaltu vandeniu, viršuje dėti plokščią dangtį su svarmeniu (uždengti dangčiu ar didele lėkšte dugnu aukštyn, viršuje galima uždėti tarą, pripildytą vandens).
Svorį reikia sureguliuoti taip, kad grybai būtų pilnai apsemti ir neliktų oro, tačiau jų nesuspausti. Grybus geriau mirkyti šaltoje patalpoje (balkone), paberžius mažiausiai 3 dienas, grūzdus – 4-5 dienas, perplaunant šaltu vandeniu ir keičiant vandenį 3-4 kartus per dieną.
Jei grybai mirkomi šiltoje patalpoje (bute), tai paberžiams pakanka 2 dienų ir 3-4 dienų grūzdams, vandenį tokiu atveju reikia keisti dažniau.
Po mirkymo vandenį nupilame, grybus perplauname. Į taros dugną (aš sūdau stiklainiuose ) dedame krienų ir serbentų lapus, krapų skėtukus, pjaustytas česnako skilteles, beriame druską ir pradedame glaudžiai dėti grybus.
Kiekvieną 7-10 cm grybų sluoksnį užberiame druska, žolelėmis ir česnaku. Druską apskaičiuojame 35-50 g kilogramui šviežių grybų, aš sūdau „iš akies“. Nebijokite persūdyti grybų – jie paims druskos tiek, kiek reikia, o prieš patiekiant juos galima perplauti.
Užbaigiame sluoksniavimą krienų ir serbentų lapais, ant lapų – marlė, viršuje – svarmuo ir dedame tarą su grybais į šaltą vietą. Grybai turi būti pilnai padengti sūrymu, jei jo nepakako – reikia pridėti.
Grybai sūdomi mažiausiai 45 paras, marlę ir svarmenį reikia periodiškai nuimti ir perplauti. Jei sūrymo viršuje atsiranda pelėsis – nieko baisaus, jį reikia tiesiog atsargiai nuimti švariu skudurėliu ir gerai nuplauti svarmenį.
Aš sūdau grybus stiklainiuose, kai jie būna gatavi, nuimu viršutinį lapų sluoksnį ir marlę, viršun pilu aliejaus ir uždarau stiklainį dangteliu.
Sako, medinėje taroje sūdyti grybai gaunasi dar skanesni, todėl jei jūs laimingas ąžuolinės statinaitės savininkas – jums labai pasisekė!
Derlingo jums rudens ir skanių ruošinių!