Šis vabzdys dažnai gyvena mūsų vonios kambariuose. Ar jis pavojingas ir kodėl jis įsiveisia? Išsiaiškinkime, kas jis
Jūs turbūt ne kartą sutikote šį vabzdį savo vonioje.
Tai žvyninukas. Žvyninukų šeima atsirado sąlyginai neseniai – prieš 100-110 milijonų metų, tuo pat metu kaip skruzdėlės ir žymiai vėliau nei žinduoliai. Juos galima rasti visur, kur gyvena žmogus!
Viskas, ko reikia žvyninukams – didelė (75-97%) drėgmė ir kambario temperatūra. Maisto gyviai be problemų ras patys. Žvyninukai geba virškinti celiuliozę ir chitiną, labai mėgsta krakmolą. Todėl jie minta viskuo iš eilės – nuo klijų iki knygų.
Žvyninukai dar ir stebėtinai gajūs. Jų mažas, iki 2 cm ilgio kūnelis padengtas sidabriškais žvyneliais, kurie lengvai atitrūksta esant kontaktui. Todėl žvyninukas išslysta iš voratinklio ir butų plėšrūnų žnyplių.
Įdomiausia, kad žvyneliai su laiku atsistato. Ir ne tik jie. Žvyninukai atsiaugina prarastas kojeles, ūselius ir uodegos šerelius vos per 3-4 sav. Kadangi vabzdžių vystymasis remiasi nėrimusi, augimas ir regeneracija daugumai jų – skaudi tema.
Suaugę vabzdžiai dažniausiai nesineria, todėl netekę galūnės priversti nugyventi savo dienas kaip likę. O štai žvyninukai neriasi iki 30 kartų per metus net pasiekę brandą. Ir jų gyvenimo trukmė net 3 metai! Neįtikėtini ilgaamžiai vabzdžių mastais!
Skirtingai nuo tarakonų, šie nariuotakojai išlenda griežtai tik naktimis, vengia maitintis žmonių maistu ir neperneša žmogui pavojingų parazitų ir ligų. Nebent jų gyvybinės veiklos produktai gali sukelti alergiją. Bet ir tai nutinka nedažnai.