7 svarbiausi klausimai apie hortenzijų sodinimą ir priežiūrą
Efektingas krūmas, nereikalaujantis ypatingos priežiūros, žydi nuo vasaros vidurio iki gilaus rudens, o po nesudėtingų jūsų manipuliacijų gali radikaliai pakeisti savo spalvą – puikus variantas papuošti prabangų sodą ar vienodus sodo namelius.
Hortenzija – gėlė, kuri tvirtai asocijuojasi su klasikiniu anglišku kaimu iš senovinio atviruko. Vienaukščiai akmeniniai namukai su žemomis lubomis ir mažomis mansardomis. Ir būtinai hortenzijų krūmai prie durų iš abiejų pusių.
Mūsų platumose šis nuostabus augalas irgi puikiai prigijo ir gėlininkai spėjo jį pamilti. Tačiau nepaisant to, kad hortenzija jau seniai paplitusi tarp mūsų sodininkų, daugeliui kyla klausimų apie jos auginimą. Į pačius dažniausius iš jų mes ir pabandysime atsakyti mūsų straipsnyje.
Prieštaringa hortenzija kategoriškai nepriima drėgmės užsistovėjimo, tačiau mėgsta saikingai sudrėkintą dirvą ir švelnią saulę. Todėl geriausia jai parinkti vietą, kur ji galės maudytis saulės voniose ryte ir vakare, o vidurdienį ilsėsis daliniame pavėsyje.
Nepamirškite, kad šio augalo šakos žydėjimo periodu tampa gana sunkios, todėl dažnai nusvyra iki pat žemės. Jei jūs norite įrėminti hortenzijų krūmais sodo takelius, tai reikėtų nuo jų atsitraukti bent jau per metrą. Kitaip vėliau teks atsisveikinti su puikiomis žydinčiomis šakomis arba statyti atramas, kas ne visada atrodo estetiškai.
Augalus sodinti geriau pavasarį, toli nuo didelių medžių. Tam galima naudoti ūglius, kurių pjūvį pageidautina apdirbti šaknų susidarymo stimuliatoriumi. Be to, hortenzija puikiai dauginasi krūmo dalijimu. Hortenzijų auginimas iš sėklų – ilgas ir daug darbo reikalaujantis procesas.
Hortenzijos sodinuko sodinimui reikia iškasti 0,5×0,5×0,5 m dydžio duobę. Žinoma, diametras ir gylis gali varijuoti, kadangi priklauso nuo sodinuko šaknų sistemos dydžio ir dirvos ypatybių. Jei jūsų sodo žemė neidealiai tinka hortenzijoms, ir prireiks smėlio, puvinio ar papildomų trąšų, duobę reikės daryti gilesnę ir platesnę. Jauniems (1-2 metų sodinukams pilnai tiks 30x30x30 cm duobutė.
Hortenzija mėgsta dirvas su 4,5-5 pH rūgštingumu. Jei dirva jūsų sode nepakankamai rūgšti, į sodinimo duobę reikia dėti spygliuočių miško paklotę, kaitintas spygliuočių pjuvenas arba rudąsias durpes. O jei žemė sklype sunki ir nederlinga, kiekvieną duobę užpildykite specialiu maitinamuoju mišiniu:
– 2 dalys lapų komposto.
– 2 dalys puvinio.
– 1 dalis upinio smėlio.
– 1 dalis rudųjų durpių.
Sodinant hortenzijas į dirvą jokiais būdais negalima pridėti kalkių ar pelenų.
Pasodinus dirvą aplink sodinuką reikia mulčiuoti 5-7 cm durpių, pjuvenų ar smulkintos žievės sluoksniu. Tai apsaugos augalą nuo išsausėjimo, o taip pat papildomai parūgštins dirvą.
Pageidautina formuoti krūmą jau nuo 2-3 metų. Tai reikia daryti rugsėjį arba pavasarį iki sulos judėjimo pradžios. Kiekviena hortenzijų rūšis turi savo genėjimo ypatybes.