Kodėl išsipildo senų žmonių palinkėjimai

„Šis žmogus amžiams krito man į širdį, nors bendravome mes vos vieną kartą. Man buvo 14, mama siuntė duonos. Pakeliui sutikau pagyvenusį vyriškį.

Diena buvo karšta, jam buvo sunku eiti saulėje. Jis paprašė manęs nupirkti jam duonos, kol jis pailsės pavėsyje ant suoliuko. Tai buvo deficito laikai, ir parduotuvėje duonos nebuvo.“

Istorija reali ir tuo pačiu neįtikėtinai pasakiška. Susitikimas pakeliui su senuku ar senute, kuriems reikia pagalbos – paplitęs pasakų, padavimų, legendų motyvas.

Kelias – žinoma gyvenimo metafora. Liaudies pasakose jaunąjį herojų išbando aukščiausiosios jėgos. Suvesdami kelyje su tuo, kas senas ir silpnas, jos atskleidžia žmogaus esybę, jo požiūrį į žmones ir aplinkinį pasaulį. Tai, kaip jaunuolis ar mergina pasielgs, lems jų ateitį. Pasielgs sąžiningai, išreikš užuojautą – gaus apdovanojimą. Bus abejingi, žiaurūs ir godūs – laukia bausmė.

„Mūsų miestelyje buvo turgus, kur irgi prekiavo produktais. Jis buvo toli, bet aš įkalbėjau vyriškį palaukti manęs, o pati nubėgau ten. Po valandos grįžau pas jį su kepalu. Vienintelis, ką jis pasakė: duok Dieve tau, vaikeli, gerą vyrą“ ir nuėjo.“

Taip, mergaitė užaugo, išvyko į kitą šalį, sutiko puikų žmogų.

Kai pastojo, motina įsitikinusi tarė: „Dukra“. Penkias kartas iš eilės jų giminėje gimė tik mergaitės. Gimė sūnus. O po kelių metų – dar vienas. Po nerimo ir negandų atėjo laimė, paprasta ir tiek ilgai laukta.

„Vyras mūsų berniukus ir pamaitins, ir pažais su jais, ir miegoti paguldys. Jautė, kad aš nėščia, net anksčiau už mane. Žinojo, kad mes turėsime būtent berniukus. Labai jais didžiuojasi. Aš labai noriu, kad mūsų sūnūs būtų panašūs į jį visu kuo. Aš dažnai prisimenu tą vyriškį. Ar tai buvo angelas, pasiųstas išbandyti manęs? Bet jo žodžiai pasirodė pranašiški.“

Kodėl pildosi senų žmonių palinkėjimai? Jų akimis į mus žiūri pasaulis ir žmonės. Jei mūsų poelgiai, mūsų požiūris susilaukia gero atgarsio, mes sugauname šį laiminantį žvilgsnį, čiumpame lyg kelrodį siūlą, vedantį link laimingo likimo. Ieškome aplink kažko tylaus ir angeliško. Ir randame.

You cannot copy content of this page