Pasirodo, visą gyvenimą neteisingai laikėme česnakus!

Česnakas – vienas populiariausių prieskoniu, vienodai populiarus ir kulinarijoje, ir kaip vaistinė priemonė. Dažniausiai miestiečiai laiko česnaką šaldytuve, tačiau vieną kitą savaitę „pamiršus“ galvutę, galima aptikti išdžiuvusias, papelijusias skilteles vietoj aromatingų ir standžių. Čia yra keletas patarimų, visų pirma, česnakai būna vasariniai ir žieminiai, laikymui tai gana svarbu.

Vasariniai dažniausiai smulkesni ir kietesni, o štai didžiagalviai, su sultingomis stambiomis skiltelėmis – tai žieminiai česnakai.

Geriausia žiemai laikyti vasarinius česnakus, jie turi daugiau vitaminų ir naudingųjų medžiagų, o štai žieminius geriau sunaudoti greičiau, kadangi jie greitai išdžiūsta ir pelija net šaltyje. Be to, nesilaikant saugojimo temperatūros, česnakai ima dygti.

Optimalios sąlygos česnakų saugojimui:

Žieminiai ilgiau išsilaikys, jeigu patalpoje temperatūra svyruos tarp 0 ir -1 laipsnio. Be to, svarbu, kad drėgmės rodikliai būtų ne žemiau 55%, bet neviršytų 75%.

Vasariniai atlaiko +20 laipsnių temperatūrą, svarbu kontroliuoti drėgnumą, ne daugiau 70%.

Česnako galvutės ilgiau išlieka sultingos, jas nestangriai susukus į maistinę plėvelę, svarbu palikti plyšį, kitaip jos ims gesti nuo kondensato.
Neverta kaupti česnakų atsargų, jei yra galimybė nusipirkti šviežių. Svarbu atminti, jeigu tarp skiltelių jūs aptikote pelėsio pėdsakus, reikia kuo greičiau juos sunaudoti arba paprasčiausiai atskirti nuo sveikų.

Kitas reikalas, jei jums reikia išsaugoti savą česnakų derlių. Pirmiausia galvutės perrenkamos ir džiovinamos lauke ar patalpoje su gera oro cirkuliacija.

Kad derlius nesudygtų, galima prideginti galvučių šakneles arba suvilgyti saulėgrąžų aliejaus ir jodo mišiniu. Mišiniui įkaitinamas 0,5 l aliejaus, o ataušus įlašinama 10 lašų jodo. Apdorojus česnakai vėl džiovinami.

Patogiausia išdžiuvusius česnakus rišti į kasas ar glėbelius.

Išsaugoti česnakus padės ir paprasčiausia valgomoji druska. Svarbu, kad indas, į kurį sluoksniais dėsite česnakus ir barstysite juos druska, turėtų ertmes ventiliacijai. Tarai taip pat galima naudoti stiklainius. Tam jie iš anksto sterilizuojami, į sausą indą beriamas maždaug 3 cm druskos sluoksnis ir dedami česnakai, viršuje užberiant tokį pat druskos sluoksnį, kaip ir dugne.

Tuo pačiu būdu česnakai laikomi miltuose vietoje druskos, vienintelis niuansas – kiekviena galvutė prieš tai apvoliojama miltuose.

You cannot copy content of this page