Jie viską supranta. Apie ką ir kaip galvoja katės ir šunys
Katinas, laukiantis, kada jūs išeisite iš kambario, kad išprašytų skanėstą, šuo, atnešantis šlepetes prie durų likus valandai iki šeimininko sugrįžimo. Į klausimą, ar augintinis turi sąmonę, bet kuris šeimininkas atsakys vienareikšmiškai: „Žinoma, taip, tik pažvelkite jam į akis“.
Šunys: pažiūrėti į juodąją dėžę
Šunys sugeba daugybę pačių įvairiausių dalykų ir, pavyzdžių, gali be jokių sufleravimų atskirti iki 200 žaisliukų, tačiau mokslininkams-kognityvistams svarbiausia ne tai. Žymiai įdomiau tai, kad šunų paklusnumas ir jų atsidavimas žmogui leidžia atverti gyvūnų mąstymo „juodąją dėžę“.
Šiandien šunys – tai vieninteliai gyvūnai, kurie gali savanoriškai nejudėdami gulėti MRT skaneryje, jei juos įtikinsime, kad to tikrai reikia šeimininkams. Su kitais gyvūnais tokie fokusai nepavyks.
Viename eksperimente mokslininkai tyrė, kas vyksta šuns smegenyse, kai jis laukia malonumų. Gyvūnus talpindavo į MRT skanerį ir duodavo išmoktą signalą, reiškiantį, kad greitai šuns laukia apdovanojimas – mėgstamas skanėstas. Po to mokslininkai įjungdavo tomografą ir žiūrėdavo, kas vyksta šuns smegenyse. Pasirodo, kad tokios skanios perspektyvos gyvūnams paleidžia mąstymo procesus, panašius į žmogiškuosius. Apdovanojimo laukimas įaudrindavo šuns smegenyse uodeguotąjį branduolį lygiai taip pat, kaip šią zoną verslininkams „uždega“ greito pelno nuojauta.
Šiuo aspektu šunų mąstymas pasirodė visai panašus į žmonių, todėl nenuostabu, kad daugelis šeimininkų priima savo augintinius jei ne kaip suaugusius žmones, tai bent jau kaip gauruotus ir kaukiančius vaikus.
Katės: vaikšto sau vienos ir pasižymi epizodine atmintimi
Katės ne tokie kompanijos sutvėrimai kaip šunys ir šeimininko autoritetas joms – beveik nesuprantama sąvoka. Savo laiku pagrindiniai katinių mąstymo resursai nuėjo ne į socialinį intelektą, kaip medžiojančių sudėtingai organizuotomis gaujomis vilkų ir šunų, o į sensomotorinio intelekto vystymąsi, be kurio išdidiems vienišiams tigrams ar leopardams sugauti miklų grobį būtų visiškai neįmanoma.
Vien iš meilės šeimininkui katės paprasčiausiai nieko nedarys. Paprasčiausias būdas sudominti kates – tai pasiūlyti joms daugiau skanaus maisto. Savo skoninių prisiminimų pagrindu jos moka sudaryti visai tikslingus (nors ir naivius stebėtojams) įvykių modelius.