Kaip ilgai katės prisimena savo artimus žmones?
Kaip ilgai katės prisimena savo artimus žmones?
Ilgalaikė kačių atmintis puiki. Atsimenu, dar vaikystėje mama mokė: „Šuo moka atleisti nuoskaudas žmogui. Bet jei nuskriausi katę, katė atsimins ir niekada tau neatleis.“ Dabar aš suprantu, kokia ji buvo teisi! Katės vienodai gerai prisimena ir gėrį, ir nuoskaudas.
Būtent todėl taip sunku ištirpdyti širdį gyvūno, kentusio keiksmus ir smurtą, sugrąžinti jam tikėjimą žmonėmis ir gėriu. O jei jūs buvote savo gyvūnui geru draugu, šėrėte, glostėte ir meilinotės, tai savo šiltus jausmus jums jis jaus ilgus metus!
Katės ir šunys: kiek išvystyta jų atmintis?
Mama, perduodama man savo žinias, pirmiausia vadovavosi savo patirtimi: mūsų šeimoje visada buvo ir kačių, ir šunų. Tačiau tik visai neseniai mokslininkai galutinai sudėliojo taškus ant „i“ – pasirodo, šunų atmintis išvystyta žymiai blogiau.
Pas juos pagrinde veikia taip vadinama trumpalaikė atmintis: šunys nuosekliai atsimena įvykius, nutikusius maždaug prieš 5 valandas. Ta pati trumpalaikė atmintis pas jų „konkurentus“ išvystyta kur kas geriau – katės detaliai prisimena informaciją ir įvykius 16 valandų.
Na o kas liečia ilgalaikę atmintį, tai katės triuškinančiai laimi: reikšmingiausius savo gyvenimo įvykius (tame tarpe ir žmones, dariusius gera ar skaudinusius) jos prisimena, neperdedant, visą gyvenimą.
Kaip tai pavyksta?
Katės treniruoja savo atmintį remdamosi kvapais, garsais ir skoniu. Žmones jos suvokia lygiai taip pat – jų išvaizda joms visiškai neįdomi. Žinoma, jei jūs iš kirpyklos grįšite su nauja šukuosena, katė vizualiai pastebės permainas. Tačiau kvapai, kuriuos jūs parsinešite, bus jai žymiai reikšmingesni – ji tuoj pat prieis prie jūsų ir priekabiai apuostys. Kaip pirmą kartą! Katės savo ruožtu su savo artimaisiais stengiasi palaikyti dvipusį ryšį – jos ženklina juos, palikdamos savo kvapus.
Kas liečia žmogų, jo kvapai turi savybę keistis gyvenimo bėgyje. Juk mes keičiame kvepalus, kosmetikos priemones, šampūnus ir kondicionierius. Kartais kosmetikos permainos sutrikdo katę. Tačiau ji girdi balsą ir supranta – prieš ją vis tas pats širdžiai brangus žmogus.
O jei jūs abejingas katėms? Taip irgi būna. Pavyzdžiui, jūs nejaučiate ypatingos simpatijos katėms, ko nepasakysi apie jūsų vaikus. Jūs nusprendėte įsigyti augintinį išskirtinai iš pagarbos ir meilės jiems.
Prižiūri ir rūpinasi kate irgi vaikai – o jūs uodeguotąjį sutvėrimą apeinate iš tolo. Ar tokiu atveju jūs ilgam liksite gyvūno atmintyje? Mokslininkai atsako neigiamai – pasirodo, katėms būtinas stiprus emocinis ryšys su artimais žmonėmis. Tai yra, ilgus metus šeimos augintinis prisimins būtent jūsų vaikus, kurie žaidė su juo ir maitino.
O jūs – pašalinis žmogus; katė tiesiog leidžia jums pagyventi savo namuose ir ne daugiau. Ne veltui sakoma: katės neturi šeimininkų, tik tarnus!
Neįtikėtinos kačių kelionės ir jų sugrįžimas į gimtuosius namus. Laikas nuo laiko internete pasirodo tokių pranešimų: katė po ilgų metų rado namus, įveikusi 1000 ir net daugiau kilometrų atstumą.
Taip, gyvūnai atsibosta, kenčia žiaurias netektis, tačiau eina į vietą, buvusią jų namais. Mokslininkai kol kas neatspėjo paslapties, kodėl katės taip elgiasi. Egzistuoja tik hipotezės arba prielaidos. Ir nuostabiausia yra tai, kad katės nori surasti artimus ir brangius žmones. Jos nepamiršta jų nė minutei!
Su amžiumi, žinoma, fenomenali kačių atmintis ima trikti. Ne visada, tačiau pasireiškia kognityvinė disfunkcija, kurią mes labiau žinome kaip Alzheimerio ligą. Tačiau tai jau visai kita istorija. Branginkite savo kates, draugai!