Kam mano bobutė veidrodį trina svogūnu, o į cukrų deda lauro lapą: 22 gudrybės iš TSRS, kurios gelbsti iki šiol
Daugelis šeimininkių, kai susiduria su kokiais nors sunkumais namų ūkyje, iškart čiumpa telefoną ir ima ieškoti internete, kaip išspręsti problemą. Arba bėga į vonios kambarį eilinės agresyvios buitinės chemijos priemonės.
Taip jau yra, kad aš retai kapstausi internete ieškodama gudrybių. Daug ko mane išmokė močiutė, kai aš dar buvau visai jauna.
Ji papasakojo man, kaip teisingai plauti langus, šalinti dėmes ir net raikyti duoną (taip taip, ir čia yra savų niuansų). Šiame straipsnyje nusprendžiau pasidalinti savo močiutės gudrybėmis, kuriomis aš naudojuosi kasdien.
1. Valome langus be nutekėjimų
Kad nuplautume netgi labai dulkėtus langus be nutekėjimų, reikia į dubenį su vandeniu įberti šiek tiek krakmolo. Tada stiklai spindės!
2. Šaliname kondensatą nuo langų
Jei langai iš vidaus pastoviai rasoja, pašalinti kondensatą padės glicerino ir skysto muilo mišinys. Tam reikia sumaišyti 100 g glicerino su tokiu pat kiekiu muilo ir gerai viską permaišyti.
Mišinys tepamas ant švarių stiklų plonu sluoksniu. Patogiau tai daryti servetėle ar minkšta kempinėle. Bet po tokio apdorojimo stiklas tampa neskaidrus. Buvusį grožį susigrąžinti padės grubus audinys – reikia juo įtrinti paviršių iki blizgesio.
3. Grąžiname metalui blizgesį
Kai metaliniai paviršiai prarasdavo akį džiuginantį blizgesį, mano bobutė smulkiai supjaustydavo kelis svogūno gabalėlius ir permaišydavo juos su nedideliu kiekiu vandens iki košelės.
Aš bandžiau smulkinti blenderyje, tai greičiau ir saugiau akims. Toliau reikia suvilgyti skudurėlį ar kempinę gautu svogūnų tirpalu ir įtrinti metalą, o paskui nupoliruoti paviršių sausu audiniu. Rodau naudojimo pavyzdį mikseriu Starwind SPM 169.
Svogūnų tirpalas grąžina blankiems metaliniams paviršiams pirminį blizgesį.
4. Šaliname riebalų dėmes iš drabužių
Apliejote aliejumi ar ištepėte uogomis medvilninį drabužį? Dėkite rūbą į dubenį dėme viršun ir pilkite ant jos verdantį vandenį plona srovele kaip galima ilgiau. Nešvarumai išnyks tiesiog akyse.
5. Valome tamsias dėmes nuo lygintuvo
Jei po sintetinių rūbų lyginimo ant lygintuvo pado liko tamsios dėmės, gausiai suvilgykite vatos diskelį skysčiu lako nuėmimui ir patrinkite juo prietaiso paviršių. Visi nešvarumai liks ant vatos diskelio.
6. Valome nikelio ir sidabro gaminius
Jūsų virtuvėje yra nikelio ir sidabro gaminių? Tada jūs žinote, kad su laiku paviršiuje atsiranda įbrėžimų, o patys indai netenka veidrodinio blizgesio.
Kad gaminiai sublizgėtų kaip nauji, juos reikia patrinti vilnoniu audiniu, suvilgytu amoniake.
Nuo amoniako indai įgaus gražų veidrodinį blizgesį.
7. Grąžiname stiklui blizgesį
Kad stikliniai indai gražiai blizgėtų, mano močiutė po plovimo pigiausiu ūkiniu muilu kruopščiai skalaudavo juos vandeniu su actu arba druska, o paskui perplaudavo po tyro vandens srove.
8. Slepiame poliruotų baldų dėmes
Užmaskuoti poliruotų baldų įbrėžimus padės reikiamo atspalvio avalynės kremas. Jį reikia kruopščiai įtrinti į defektą ir skudurėliu pašalinti perteklių.Avalynės kremas maskuoja defektus.
9. Šaliname maišytuvų ir vamzdžių apnašas
Apnašos ant maišytuvų ir vamzdžių smarkiai gadina jų išvaizdą ir vonios kambarys atrodo apleistas, net ji plytelės blizga. Apnašų šalinimui mano močiutė naudojosi medžiagine servetėle, suvilgyta aliejumi.
10. Kovojame su šaldytuvo kvapu
Šaldytuve nemalonus kvapas? Kad pašalintumėte nemalonų kvapą, paimkite kavos tirščių ir įberkite į mažą dubenėlį. Dėkite jį ant šaldytuvo lentynos ir jis prisipildys žvalinančiu gėrimo aromatu.
11. Galandame peilį priemonėmis, esančiomis po ranka
Jei peilis atšipo, o po ranka nėra mechaninio ar elektrinio galąstuvo, paimkite iš spintelės patį paprasčiausią puodelį. Apverskite jį ir raskite porcelianinį ar keraminį lankelį ant dugno, paprastai jo nedengia glazūra.
Paimkite peilį ir truputį spausdami, patrinkite ašmenis nuo rankenos iki galiuko. Pakartokite keletą kartų ir padarykite tą patį su kita ašmenų puse. Taip galąsti peilį reikia 10 min.
12. Atsargiai raikome šviežią šiltą duoną
Kai mes su močiute pietaudavome ar vakarieniaudavome, ant stalo, be barščių ir kotletų su bulvių koše, visada gulėdavo karšta suraikyta duona, tik ką parnešta iš parduotuvės.
Kai užaugau, ėmiau daryti taip pat. Bet štai nesėkmė. Man niekada nepavykdavo suraikyti kepalo idealiai vienodomis riekėmis. Tada prisiminiau, kad močiutė prieš raikydama visada įleisdavo peilį į verdantį vandenį, paskui nuvalydavo jį rankšluosčiu ir imdavosi darbo. Pabandžiau padaryti taip pat – riekės gavosi plonutės ir tvarkingos!
13. Gaminame džiūvėsėlius apvoliojimui
Paprasčiausias būdas pasigaminti džiūvėsėlius namų sąlygomis – įdėti duonos riekę į šaldymo kamerą, o paskui ją sutarkuoti. Gaunasi natūralūs džiūvėsėliai be jokių priedų.
14. Ilgam išsaugome česnakus
Kad česnakai laikant neišdžiūtų ir išsaugotų sodrų skonį, galvutes reikia laikyti dėžutėje su rupia druska.
15. Valome orkaitę amoniaku
Įkaitinkite orkaitę iki 70 laipsnių, o paskui išjunkite. Po to į orkaitę reikia dėti 2 indus – ant apatinės lentynos su karštu vandeniu, o ant viršutinės – su amoniaku (10%). Uždarytą orkaitę palikite nakčiai, o sekančią dieną išplaukite paprasta valymo priemone. Net įsisenėję nešvarumai nusiplaus greitai ir lengvai.
16. Atrišame tvirtus mazgus
Pernelyg stipriai užveržtą mazgą atlaisvinti padės paprastas talkas ar vaikiška pudra. Papudruokite raištelius viena iš šių priemonių ir jie atsiriš žymiai lengviau.
17. Nuo rankų šaliname bulvių ir burokų dėmes
Skusti bulves bei burokus ir rinkti uogas tenka su pirštinėmis, kitaip rankų oda tamsėja ir įgauna ryškią spalvą. Tačiau mano močiutė jokiomis pirštinėmis nesinaudojo. Ji paprasčiausiai patrindavo rankas citrinos griežinėliu ir dėmės nusiplaudavo greičiau. Tiesą sakant, visa tai verta daryti ir prieš darbą.
18. Ilginame šluotos eksploatavimo laiką
Kad paprasčiausia ūkinė šluota tarnautų ilgiau, nusipirkus ją reikia įleisti į karštą pasūdytą vandenį 2-3 min. Ši gudrybė sutvirtins šakeles.
19. Persūdytą sriubą darome valgoma
Iki šiol bijote persūdyti sriubą? Aš jau seniai ne, nes močiutė išmokė mane greitai reanimuoti patiekalą. Reikia paimti saują ryžių, dėti ją į drobinį maišelį ir dėti jį į sriubą 15 min. Kruopos greit pašalins druskos perteklių. Išradingiausios šeimininkės gali dėti į sriubą ryžių maišelį, tuomet gausis 2 patiekalai: sriuba ir garnyras.
20. Valome kilimą
Jei jūsų namuose yra kilimų, ne iš nuogirdų žinote, kaip sunku iš jų išvalyti dulkes, purvą ir plaukelius. O štai mano močiutė buvo kilimų valymo profas. Nuskutusi bulves ji palikdavo lupenas ir iškart išmėtydavo jas ant kilimo. Kol lupenos neišdžiuvo, gerai praeidavo paviršių šepečiu ar šluota. Lupenos sugerdavo visą purvą ir kilimas likdavo gaivus bei tvarkingas.
21. Vaikome muses nuo veidrodžių
Jus irgi erzina, kai ant veidrodžio tupia musės? Močiutė išmokė mane nuvyti šiuos vabzdžius. Tam reikia patrinti veidrodį šviežiu svogūnu.
22. Kovojame su vabzdžiais virtuvėje
Bijote, kad cukrinėje, duoninėje ar miltuose užsiveis muselių ir skruzdžių? Dėkite į produktus kelis lauro lapus.