Klausant muzikos jūsų oda bėgioja šiurpuliukai? Sveikiname, jūsų smegenys – ypatingos

Gera muzika gali sukelti palaimos jausmą, žinomą kaip „odos orgazmas“.

Ar jums yra tekę pajusti, kaip klausantis tam tikros melodijos oda lyg pagaugais nueina, nugara perbėga šaltukas? Jeigu taip, tai jūs pasižymite unikalia savybe.

Šis pojūtis dar vadinamas „frisonu“ nuo prancūziško žodžio frisson (drebėti) ir reiškia kažką panašaus į „estetinį šaltuką“.

Muzika, sukelianti „orgazmą“
„Šis pojūtis suvokiamas kaip malonumo bangos, perbėgančios jūsų odos paviršiumi. Kai kurie tyrėjai šį išgyvenimą vadina „odos orgazmu“ – straipsnyje leidiniui The Conversation rašo filosofijos daktaras Mitčelas Kolveris iš JAV, Jutos universiteto.

Dažniausiai šį pojūtį inicijuoja emociškai įtraukiančios muzikos klausymasis. O kai kurie žmonės gali pajusti palaimą žiūrėdami į gražius meno kūrinius, ryškias emocingas scenas filmo metu arba turėdami fizinį kontaktą su kitu žmogumi.

Kodėl ne visi gali tai pajusti
Tyrimai įrodo, kad šį pojūtį nors kartą gyvenime jautė apie du trečdaliai visų žmonių. O Reddit tinklapio naudotojai net sukūrė atskirą forumo atšaką meno kūrinių, priverčiančių juos pajusti „odos orgazmą“, aptarimui.

„Mes manome, kad kuo stipriau žmogus intelektualiai save įtraukia į muzikos kūrinio perklausą, tuo didesnė tikimybė jam pajusti „odos orgazmą“, dėka gilesnio kontakto su stimulu,“ – mano Kolveris.

Tyrėjai taip pat teigia, kad didesnės klausytojo įtraukos į klausymosi procesą tikimybė pirmiausia priklauso nuo jo asmenybės tipo.

„Kad patikrintume šį teiginį, tyrimo dalyviai buvo prijungti prie aparato, matuojančio tam tikrus odos rodiklius. Po to dalyviai perklausė kelis muzikinius kūrinius, įskaitant Air Supply dainas, Hanso Zimmerio muziką, o taip pat klasikinius Šopeno kūrinius“, – pasakoja Semas Merfis iš Music Feeds.

Manoma, kad kiekviename iš šių muzikos kūrinių yra po vieną įtraukiantį arba kulminacinį momentą, galintį sukelti „odos orgazmą“.

Eksperimento dalyvių taipogi paprašė atlikti asmenybės testą, po ko Kolveris padarė išvadą, kad žmonėms, jaučiantiems „odos orgazmą“, būdinga tokia asmeninė savybė, kaip „atvirumas naujai patirčiai“.

„Tyrimai rodo, kad žmonės, turintys šį asmenybės bruožą, charakterizuojami neįprastai aktyvia vaizduote, vertina grožį, myli gamtą, ieško naujų pojūčių, dažnai susimąsto apie savo jausmus ir vertina gyvenimo įvairovę“,- pabrėžė Kolveris.

Atsiverkite naujai patirčiai
Tyrinėtojai ir anksčiau buvo padarę panašias išvadas, tačiau Kolveris įrodė, kad panašios reakcijos į muziką tikimybė priklauso ne nuo emocinės, o nuo intelektinės asmenybės pusės. Pavyzdžiui, kai žmogus bando įsivaizduoti, kaip muzikinė kompozicija vystysis toliau, arba stengiasi vizualizuoti muziką savo sąmonėje.

„Vizualizaciją galima aprašyti kaip muzikos klausymosi ir fantazijų jos tema apjungimą“,- aiškina mokslininkas.
Tokiu būdu žmonės, kurie lyg pasineria į muziką, naudodami mąstymo procesus, turi žymiai didesnę tikimybę pajusti „odos orgazmą“ nei tie, kurie klausosi muzikos paprasčiausiai kaip malonaus fono.

You cannot copy content of this page