Skalbimo mašinos valymas namie per 5 minutes

Labai puiku – pigu ir jokios chemijos, tai reiškia jokios žalos sveikatai. Paprasčiau nesugalvosi.

Automatinė skalbimo mašina – būtinas daiktas namų ūkyje, tačiau dažnai būna brangiu malonumu šeimos biudžetui. Todėl taip svarbu, kad nusipirkta skalbimo mašina tarnautų jums ne vieną ir ne du metus, o kaip galima ilgiau.

Deja, ne visada tai būna įmanoma, todėl kad kalba eina apie vandentiekio vandens, kuris teka mūsų vamzdžiais, kokybę. Daugelyje gyvenviečių vanduo toks kietas ir perpildytas įvairių priemaišų, esančių surūdijusiuose vamzdžiuose, kad kovoti su šiuo reiškiniu yra ganėtinai sunkus darbas, o kartais beviltiškas. Statyti filtrus pakankamai brangu.

Žinoma, kaip variantą galima pasikliauti žinoma reklama ir reguliariai pirkti minkštiklius. Bet sutikite, kad tai pakankamai brangu, juk pakelis tokio minkštiklio kainuoja brangiai, o jo užteks daugiausia porai savaičių.

Galima naudoti specialias priemones nuo kalkių nuosėdų, bet, kaip jau įrodyta, kad medžiagos, naudojamos minkštikliuose ir nukalkintojuose, pilnai neišsiskalauja iš skalbinių, todėl jais nesaugu skalbti rūbus alergiškiems žmonėms ir mažiems vaikams.

Pakanka atlikti tokią procedūrą kartą per 3-4 mėn kaip profilaktiką. Tačiau jeigu vanduo jūsų gyvenamojoje vietovėje labai kietas, galima atlikti procedūrą dažniau, tai tikrai nepakenks.

O štai ir pats receptas:

Visa paslaptis slypi paprastos citrinos rūgšties naudojime. Standartinei mašinai su 3,5 kg apkrova pakanka 4 citrinos rūgšties pakelių po 15 g. Jei mašinos talpa didesnė, dozavimą didiname.

Kai kas rekomenduoja mašinai su 5 kg apkrova naudoti net po du 100 g svorio pakelius.

Berkite citrinos rūgštį į skalbimo miltelių skyrelį ir įjunkite mašiną pilnam skalbimo ciklui maksimalioje temperatūroje. Ir viskas!

Citrinos rūgštis idealiai nuvalys kalkes iš vidaus, o išpilant pirmą vandenį galima pamatyti, kiek visokių nešvarumų ir šlamšto buvo ant jūsų mašinos detalių. Tokios procedūros efektą galima stebėti vizualiai 1 šaukštelį citrinos rūgšties užvirinus arbatinuke vandenyje, o paskui atvėsinus.

Informacija šiame straipsnyje yra išskirtinai pažintinio pobūdžio ir nepakeičia sertifikuoto šio profilio specialisto konsultacijos.

You cannot copy content of this page