Ar reikia plauti grikių kruopas prieš verdant?

Ypatingą vietą mūsų racione užima grikiai.

Tačiau, kaip rodo praktika, toli gražu ne kiekvienas žino apie tai, kad šias kruopas iš tiesų reikia labai gerai nuplauti prieš verdant. Sužinokime kodėl.

Grikių plovimas prieš verdant – tai visai ne rekomenduotina, o griežtai būtina operacija.
Plauti kruopas (ir ne tik grikių) reikia bent jau dėl to, kad į pakuotę šiaip ar taip patenka dulkės, purvas, nekokybiškai grūdai, o kartais ir visiškai pašaliniai dalykai.

Taip pat neverta pamiršti to, kad ilgo saugojimo metu kai kurie gamintojai apdirba kruopas specialiais cheminiais junginiais, kad apsaugotų juos nuo kenkėjų ir oro sąlygų.

Galiausiai vartoti neplautus grikius gali būti ne tik nenaudinga, bet ir pavojinga sveikatai.
Be to, blogai perplauti ar visiškai neplauti grikiai gana stipriai skiriasi savo skonio savybėmis, ir ne į gerąją pusę.

Nesąžiningų gamintojų grikių pakuotėse gali atsidurti žemės ar smėlis. Pakanka sugauti tokią smiltelę dantimis, ir košės valgymas gali baigtis vizitu pas stomatologą ir brangiu gydymu.

Tačiau visa išvardinta yra tik papildomos priežastys. O pagrindinė slypi tame, kad iš grikių iki virimo reikia pašalinti fitino rūgštį.

Kruopose ir ankštiniuose fitino rūgštis atsiranda natūraliu būdu. Ji yra eteris ir pasižymi prieštaringomis savybėmis.

Svarbiausia, ką apie ją reikia žinoti, yra tai, kad ji iškreipia kruopų skonį, o taip pat apsunkina jų įsisavinimą skrandyje.

Atsikratyti fitino visiškai nesunku, pakanka gerai perplauti produktą po tekančiu vandeniu.
Kaip teisingai tai padaryti? Pirmiausia reikia gerai įsižiūrėti į kruopas ir perrinkti „vandeniniu būdu“. Tam kruopos suberiamos į puodą ir užpilamos šaltu vandeniu.

Šiukšlės žymiai lengvesnės už grūdus, todėl labai greitai visi grikiai nusėda į dugną, o pašaliniai dalykai lieka paviršiuje. Kai tai nutinka, vanduo atsargiai nupilamas į kriauklę. Po to grikius galima suberti į metalinį sietą ir gerai perplauti po tekančiu vandeniu. Tai leis nuplauti visus rūgšties likučius.

Informacija šiame straipsnyje yra išskirtinai pažintinio pobūdžio ir nepakeičia sertifikuoto šio profilio specialisto konsultacijos.

You cannot copy content of this page